VR (SANAL GERÇEKLİK), YAŞLI NÜFUSU DAHA AKTİF HALE GETİREBİLİR Mİ?

by

Araştırmacılara göre, olabilir! Danimarka'daki Aalborg Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışma; sanal gerçekliğin, yaşlıların egzersizlerini daha güvenli ve daha eğlenceli hale getirerek fiziksel olarak daha aktif olmalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Çalışma; bir huzurevinde, TV ekranları ve VR gözlük ile sanal bir gerçeklik alanı yaratarak ve merkeze egzersiz bisikletleri yerleştirerek gerçekleştirildi. VR görüntüleri, sanal bir manzara ile binme hissi yaratmak için kulaklıklara ve ekranlara akarken, katılımcıların motosiklet kullanarak egzersiz yapmaları istendi. Katılımcılar bir park, karlı bir çam ormanı veya bir dağ yolu gibi çeşitli sanal rotalar arasından seçim yapabildiler. Görüntüler kullanıcıların bisiklet sürdüğü hızla eşleştirilerek egzersize "orada var olma" hissi de eklendi.

Aalborg Üniversitesi'ndeki Çok Sensörlü Deneyim Laboratuarı’ndan proje lideri Jon Ram Bruun- Pedersen “Çalışmamız, yaşlıların yaşanan deneyimden dolayı egzersiz seviyelerini yükseltmek için motive olduklarını gösterdi. Birçoğu, bisiklette direnç olmamasına rağmen, tepeden çıkmak için fazladan pedal çevirmek zorunda hissettiğini söyledi.”

Pedersen sözlerine şöyle devam etti: “Çalışmada sanal gerçekliğin kullanılması, daha önce katılımcıların bir kısmının egzersiz yapmalarını engelleyen; güvende hissetmeme, egzersizin ilginç olmaması gibi nedenlerden bazılarını ortadan kaldırdı. Egzersiz yapan, egzersiz yapmak için motive olmuyordu çünkü hem uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra hareket etmek acı veriyor hem de bisiklet kullanırken oturup bir duvara bakmak motive edici değildi.”

Fitness endüstrisinde VR entegre ekipman fikrini ilk gerçekleştiren Life Fitness’ın dikey egzersiz bisikletinde de kullanıcılar, 6 farklı oyunu oynayarak pedal çevirdiler, deneyim sonrasında da motive edici, eğlenceli ve heyecan verici yorumlarında bulundular. Oyunlar arasında; at üstünde kement atma, pegasus ile gökyüzünde dolaşma, gölde bir kano üzerinde gezinme gibi çok farklı seçenek mevcut.

lifefitness
VR
SanalGerçeklik
ActiveAceing
Workout
Motivasyon
 

Comments

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CLOSE FIND MY LOCAL DISTRIBUTOR

Are you looking for your local commercial or home equipment distributor?