FITNESS ENDÜSTRİSİ NEDEN DİJİTAL TEKNOLOJİYİ ÖNEMSEMELİ?

by

Dijital teknolojiyi anlamak her zaman kolay değildir. O kadar hızlı gelişir ki bazen takip etmek zorlaşır. Tesis yöneticilerinin dijital dünya konusunda uzman olmaları beklenmez ancak temel şeyleri bilmelerinde de fayda vardır çünkü salon kullanıcıları dijital teknoloji konusunda bilinçlendikçe, tesislerden de bunu talep ederler.

Quantified Self; dijital ve mobil teknolojiler sayesinde tüm sağlık aktivitelerinin nicel verilere dönüştürülmesini güdümleyen bir olgudur; Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) ise çeşitli haberleşme protokolleri sayesinde birbirleri ile haberleşen ve birbirine bağlanıp bilgi paylaşarak akıllı bir ağ oluşturmuş cihazlar sistemine verilen isimdir. Her ikisi bir arada düşünüldüğünde, kişinin günlük yaşamı hakkında veri toplamak için teknolojiyi kullanan ve bu bilgileri, genel refahı iyileştirmek için araç edinen bir akım karşımıza çıkıyor. Fitbits ve benzeri fitness uygulamaları ile giyilebilir cihazlarının ortaya çıkışı ile de bu akım yaygınlaşıyor.

Life Fitness Dijital Deneyim Ürün Direktörü Amad Amin, "Bir kulüp sahibi olarak, insanların aktivite rutinlerini öğrendikten sonra onlara, bu zorlu yolda nasıl daha fazla yardım edebileceğinizi düşünürsünüz. Tesisler bu noktada, verilerin ne anlama geldiğini ve bunu üyelerin fitness hedeflerini belirlemek için nasıl kullanabileceklerini söyleyebilir ve üyelerine “kişiselleştirilmiş egzersizler” sunabilirler. "

Giyilebilir cihazlar, egzersiz yapanlara kendi seviyeleri hakkında bilgi verir ve egzersizlerini daha kendilerine uygun olarak planlamaları için ne yapmaları gerektiği sorusunu sormalarına yardımcı olur. Life Fitness’ın dijital ekosistemi LFconnect de kardiyo cihazlarıyla kesintisiz olarak eşleşir. Bu da, kulüp yöneticisinin çok değil daha birkaç yıl önce mümkün olmayan yollarla, üyeleri ile bağlantı kurmasına olanak tanır.

Life Fitness'in Dijital Deneyim Direktörü Leon Rudge, "Giyilebilir teknoloji ve akıllı saatlerin hızla gelişmesi ile büyük bir tüketici kitlesi rutin olarak sağlık ve fitness verilerini toplamaya ve bilinçlenmeye başladı. Bu, yeni üyelere ulaşmak, iletişim kurmak ve reklam vermek için harika ve önemli bir yol."

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things) Fitness Endüstrisi’ni Nasıl Etkiler?

En basit tanımla Nesnelerin İnterneti, elektronik cihazları internete bağlayabilme yeteneğidir. Bu sayede veriler ve bilgilerin aktarımı sağlanır. Nesnelerin İnterneti, akıllı bir telefon tarafından kontrol edilebilen klima gibi günlük hayatın her alanında bulunur ya da müzik dinlemek, hava durumunu kontrol etmek ve tabii ki Amazon'dan basit sesli komutlarla sipariş vermek gibi çok geniş bir yelpazede –neredeyse- her şeyi yapmanıza olanak tanıyan Alexa cihazları gibi.

"Alexa'nın popüler olmasının nedeni; sizinle konuşmaya başlaması değil, Amazon platformuyla konuşmasıdır" diye açıklıyor Amin. "Fitness tesisleri, her gün gördükleri uygulama ve yazılımların önceden manuel olan süreçleri nasıl otomatikleştirdiğini düşünmeye başlamalıdır. Bir zamanlar manuel olan şeyleri otomatikleştiriyoruz. "

Bu, fitness endüstrisi için büyük bir avantaj. Kısa bir süre önce tesisler, kullanım verilerini almak istediklerinde kardiyo cihazlarının her birinden manuel olarak bilgi indirmeleri gerekiyordu. Ve bir tesis yöneticisi bir koşu bandı veya cross-trainer’ın düzgün çalışıp çalışmadığını bilemiyordu.

Şimdi ekipman internete bağlandığında kullanım bilgisi görme, ayarlarını değiştirme, yazılımını güncelleme vb. işlemlerini yapmak çok kolay. Nasıl mı? LFconnect Isı Haritası buna iyi bir örnek. Tüm kardiyo alanında ayrıntılı kullanım bilgilerini gösterir ve tesislerin planlarını, gelecekteki ekipman alımlarını ve hatta personel seçim kararlarını planlamasını sağlar.

Bir başka örnek, ekipmanların Life Fitness'teki uzmanlar tarafından uzaktan izlenmesini sağlayan LFconnect Protect’tir. Kullanımdaki alışılmadık durumlar ve diğer uyarılar için tesislerin haberi bile olmadan tespit edilen sorunların görülüp düzeltilmesini sağlayan, Life Fitness’ın proaktif bir hizmetidir.

Tüm bu teknolojik gelişmeler ve onlarla örtüşen Life Fitness hizmetleri ışığında, endüstrinin global lideri olarak bugün de tüm zamanımızı ve enerjimizi kullanıcılara ve tesislere en doğru ve en uzun ömürlü çözümleri sunmak için harcamaya devam ediyoruz.

lifefitness
IoT
Nesnelerinİnterneti
QuantifiedSelf
LFConnect
HeatMap
IsıHaritası
 

Comments

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CLOSE FIND MY LOCAL DISTRIBUTOR

Are you looking for your local commercial or home equipment distributor?